Atopijski dermatitis (atopijski ekcem) je inflamatorno, hronično oboljenje kože, praćeno svrabom koje se javlja kod relativno značajnog broja dece širom sveta. To je najčešća kožna bolest kod dece. Često je naslednog karaktera.
Deca sa atopijskim dermatitisom obično na koži imaju crvene, suve pečate koji svrbe. Zbog učestalog češanja, na koži se mogu pojaviti i plikovi, lezije, rane i kraste.
Kod novorođenčadi, ekcem obično zahvata lice, skalp, ruke i noge. Kod starije dece, ekcem može da se pojavi i na prevojima laktova i iza kolena.
Ova osetljiva koža može da reaguje na znojenje, toplotu, grubu odeću od iritirajućeg materijala i vlakana. Takođe, može da reaguje na deterdžente, sapune, omekšivač i sredstva za čišćenje. Neka deca mogu imati i alergiju na hranu (mleko i jaja) životinje, grinje, polen, ali veza između atopijskog dermatitisa i alergena nije uvek jasno vidljiva.
Atopična koža
Kod uočavanja ovakve pojave, najbolje je javiti se svom lekaru i dermatologu, kao i dodatno posvetiti brigu zaštiti atopične kože, koristeći adekvatne proizvode za negu: zaštitne-barijera kremove i svakodnevu upotrebu emolijensa. Kupanje bi trebalo da traje od 5 do 10 minuta uz korišćenje prijatno mlake vode i blagih kupki bez sapuna i sulfata. Nakon kupanja trebalo što pre treba naneti emolijens.
Nanošenje kvalitetnih emolijensa povećava hidrataciju kože i smanjuje suvoću sa dokazanom efikasnošću kod svraba, crvenila, pucanja i zadebljanja kože. Takođe pomažu u očuvanju i obnavljanju kožne barijere, smanjuju rizik od bakterijskih infekcija, preveniraju moguća pogoršanja stanja i potrebu za medikamentnom terapijom. Preporučuje se upotreba emolijenasa svakog dana, čak i kada dete nema simptome atopijskog dermatitisa.
Emolijens je potrebno nanositi svakoga dana, pogotovo nakon kupanja, na celu kožu a ne samo na regije zahvaćene promenama.
Ekcem – kontaktni alergijski dermatitis
Ekcem, poznat i kao kontaktni alergijski dermatitis, je pojava na koži koja se manifestuje kao osip, crvena promena, često ispucala i suva, koja svrbi. Osip je uzrokovan alergijskom reakcijom na supstancu koja je došla u kontakt sa kožom. Ekcem može biti veoma neprijatno i frustrirajuće iskustvo, kako deci, tako i odraslima.
Naša preporuka proizvoda za negu kože sklone atopijskom dermatitisu:
Šta je ekcem i šta uzrokuje ekcem?
Šta je ekcem ili kontaktni alergijski dermatitis i kako se manifestuje? Nastanak promena je u direktnoj vezi sa imunim sistemom. Alergen (supstanca) dospeva na kožu, prodire u epiderm stvarajući alergen-okidač reakcija. Najčešći alergeni iz spoljašnje sredine su: metali (nikal), deterdženti, lekovi, boje, mirisi, prašina, grinje, konzervansi, sapuni, omekšivač, parfemi…
U akutnoj fazi, promene oblično nastaju naglo. Na mestu kontakta nastaje crvenilo (eritem) i otok, zatim promene izdignute iznad ravni kože. U hroničnoj fazi koža je zadebljana, gruba, crvena, ljuspasta. Može se pojaviti na svim delovima tela. Osim na mestu kontakta promene se mogu videti i na udaljenim regijama. Svrab i osećaj zategnute kože, u svim fazama je jako izražen.
Kako se tretira ekcem?
Kod uočavanja promene na koži, najbolje je javiti se dermatologu. Dermatolog će proceniti stanje kože i propisati adekvatnu terapiju. Uz, često, medikamentoznu terapiju obavezna je primena emoliejenasa za negu kože. Emolijensi hidriraju kožu, oporavljaju njenu spoljašnju barijeru, čime se smanjuje svrab i neprijatno zatezanje. Takođe, upotreba uljanih kupki, bez sapuna i sulfata i bez jakih mirisa je izuzetno prijatna za osetljivu kožu.