Bezbedna kozmetika za bebe i decu – zaštita najmladjih
Bezbednost naših najmlađih je prioritet koji ne poznaje kompromise. Kada je reč o kozmetici za bebe i decu, procena bezbednosti ima ključnu ulogu kako bismo osigurali da proizvodi koje koristimo budu sigurni za njihovo zdravlje. U ovom članku, istražićemo kako se vrši procena bezbednosti kozmetičkih proizvoda za najmlađe. Pri tom uzimajući u obzir različite aspekte: sastav, mikrobiološki i toksikološki profil proizvoda,. Takodje njegovu namenu i uputstvo za upotrebu, izloženost deteta sastojcima i pakovanje proizvoda.
U skladu sa Zakonom Republike Srbije
U skladu sa zakonodavstvom Republike Srbije i Evropskom uredbom o kozmetičkim proizvodima, svaki kozmetički proizvod mora biti bezbedan po ljudsko zdravlje,. Podrazumeva se ukoliko se koristi pod normalnim, razumno predvidivim okolnostima. Kako bi se obezbedila bezbednost, kozmetički proizvod se podvrgava opsežnim analizama u cilju procene bezbednosti. Osoba odgovorna za ovu vrstu procene, naziva se Procenitelj bezbednosti kozmetike. Posebna pažnja kod procene bezbednosti se poklanja proceni kozmetike za decu mlađu od 3 godine. Jer oni su naročito osetljivi na određene toksične efekte hemikalija.
Koža naših mališana
Kada govorimo o koži beba i dece, treba uzeti u obzir njihove fiziološke i anatomske karakteristike. Bebe rođene u terminu imaju zrelu kožu sličnu odraslima. Dok su kod prevremeno rođenih beba izazovi veći, te zahtevaju posebnu negu.
Pelenska regija – osetljiva zona
Pelenska regija predstavlja specifičan izazov. Vlažna sredina, prisustvo urina i fekalnih enzima, zajedno sa sapunima, mogu povećati pH vrednost i osetljivost kože, a time i veću sklonost ka njenom oštećenju.
Bitan aspekt kože je i njena kiselost. pH vrednost kože beba rođenih u terminu, ista je kao i kod odraslih (već u prvim satima nakon rođenja) i kreće se u opsegu 4.6 do 6.0. Kod prevremeno rođenih beba, pH vrednost je u prvim danima neutralna, ali već tokom prvih nedelja dostiže fiziološku kiselost. Iz tih razloga, savremena kozmetologija daje prednost kupkama (uljanim) i tečnim sapunima (u odnosu na čvrste sapune čija se pH vrednost kreće u opsegu 10.0-11.0) koji sadrže duge lance slobodnih masnih kiselina i kod kojih je pH vrednost moguće podesiti na pH 5.0
Da li je sve prirodno, bezuslovno, bezbedno?
Prirodni sastojci, poput etarskih ulja, mogu biti izvor alergena, stoga se pažljivo procenjuje njihova koncentracija, kao i uloga
u gotovom proizvodu.
Dodatni rizici-neplanska izloženost
Deca mogu doći u kontakt s kozmetičkim proizvodima na različite, neplanske načine, što treba uzeti u obzir prilikom procene bezbednosti kozmetike za decu. Bebe mogu sisanjem spoljašnjeg pakovanja progutati deo kozmetičkog proizvoda. Takođe, tokom kupanja, često dolazi do izlaganja očiju šamponima i kupkama. Jedan od proizvoda koji deca najčešće progutaju je pasta za zube.
Studija je pokazala da deca uzrasta 24 do 36 meseci, progutaju približno 60% paste za zube stavljene na četkicu. Iz tih razloga paste za decu je potrebno pravilno dozirati:
Za decu od 6 meseci do 2 godine – (pasta sme sadržati do 0.1% fluorida) primena je 2 puta dnevno u količini zrna pirinča, za decu uzrasta 2-6 godina, količina zrna graškla, preko 6 godina – čitava dužina četkice.
Zbog svega ovoga, dermalna apsorpcija za paste za zube, ali i za proizvode za kosu i proizvode za pelensku regiju, tokom procene bezbednosti računa se kao 100%.
Kozmetika za bebe i decu – bezbednost je prioritet
Bebe i deca zaslužuju najbolje. Kada je u pitanju kozmetika, bezbednost mora biti prioritet. Sastav kozmetičkog proizvoda,
jasno uputstvo za primenu, mere predostrožnosti (ukoliko ih ima), datum do koga proizvod traje, kao i serijski broj, naziv odgovornog lica za kozmetički proizvod, moraju biti istaknuti čitkim i neizbrisivim fontom.
Osim sastava i primene, procenitelj bezbednosti procenjuje i pakovanje proizvoda. Ukoliko je pakovanje proizvoda ujedno
i neka vrsta igračke, Direktiva koja obezbeđuje bezbednost igračaka mora biti uljučena u procenu. Pakovanja ne smeju da sadrže toksične materije koje bi migrirale u proizvod, kao ni sitne elemente koje bi dete moglo da proguta.
Mikrobiološki aspekti proizvoda takođe su od suštinskog značaja kako bi se osigurala stabilnost proizvoda. Odabir konzervanasa za kozmetiku za bebe i decu, poseban je izazov proizvođačima kozmetike. Potrebno je podesiti najnižu efektivnu koncentraciju konzervansa, što predstavlja bitan zahtev koji se stavlja pred formulatora.
Šamponi, uljane kupke, pene za kupanje, kreme za telo i lice, proizvodi za pelensku regiju, obavezni su deo „baby skin care“ paketa. Kao takvi, moraju biti formulisani od blagih, neiritirajućih supstanci koje doprinose pravilnoj nezi i zaštiti kože.
Dugačak je put od kreativne ideje za negu baršunaste kože i kupanje svilene kosice, do finalnog, efikasnog proizvoda bezbednog po zdravlje dece. Na razvoju te ideje u konačni proizvod angažuje se veliki broj stručnih lica, od farmaceuta, tehnologa, dizajnera do procenitelja bezbednosti.